Ladda ner och bläddra i programmet för jubileumsåret, feb–april

Sön 4 11.00 Gudstjänst Gud är mer än vad jag trodde – hjälper mig hoppas 
Medverkande: Anna Berndes, Alwar Almkvisth

Mån 5 12.00 Lunchkonsert Mozart Björn Gäfvert, cembalo

Lör 10  12–14 Lunch i Gemenskap

Sön 11 9.30 Frukost i Gemenskap 

Sön 11 11.00 Gudstjänst med nattvard 
Fastan: 40 dagar att tända kärlekens låga 
Medverkande: Charlotte Höglund, Carin Dernulf, Ungdomskören, Therése Börjesson, Björn Gäfvert

Mån 12 12.00 Lunchkonsert  Far och son Bach. JS och CPE Björn Gäfvert, orgel 

Ons 14 18.00 Askonsdagsgudstjänst 
Medverkande: Carin Dernulf, Hugh Doyle, Charlotte Höglund

Lör 17 kl. 15–21 JUBILEUMSINVIGNINGHistoria, visioner, fest med återblick

•Visionerna bakom den nya kyrkan Jan-Erik Wikström –
    dåvarande ordförande och drivande kraft bakom kyrkbygget

•Musik och sånger från 1974 Immanuel Brass, Vox Immanuel

•Musikskolans favoriter genom åren Elever med läraren Ingrid Bergman

•1970-talets tidsanda
   
Gunilla Gunner, kyrkohistoriker och Erik Amnå, statsvetare

•Mitt kyrkorum Några personliga reflektioner

•Minnen och lärdomar Församlingens tidigare och nuvarande
    ordförande i samtal med Carin Dernulf, församlingens föreståndare 

•Plats för den som vill dela något personligt minne om kyrkan

•Fotoutställning Vernissage med Johan Bohman och Marco Helles

•Glimtar från Vävstuga & Snickeri Margareta Fernholm, Peter Olofsgård

•Kaffekalas och tesamkväm

•Kvällsandakt

Sön 18 11.00 Gemensam Invigningsgudstjänst Rum för hopp
Medverkande: Åke Hedström, Carin Dernulf, Immanuel Brass, Vox Immanuel, Björn Gäfvert, Anders Andersson, Peter Eriksson, stråkensemble. Efter kyrkkaffet finns det möjlighet att se filmen “Marek Krajewski – den okände arkitekten”, ca 13:30. 

Mån 19 12.00 Lunchkonsert Immanuel 50-år  Musik som klingat och klingar
Dvorak: ur Bibliska sånger samt nutida sånger till texter av Tranströmer

Tis 20 13.00 Immanuel senior: Kyrkorummets historia

Tis 20 18.00 Kulturkafé Ungdomsmusiken genom tiderna 
Från positiv samhällskraft till glorifiering av kriminalitet. Johan Söderman i samtal med Fredrik Jonsson. Musik & sång Agnes Grahn.

Ons 21 18.00 Konsert med Klaverinstitutet 
Musikskolan

Tor 22 18.00 Konsert med Klaverinstitutet
Musikskolan

Sön 25 11.00 Gudstjänst Fastan: 40 dagar att tända kärlekens låga
Medverkande: Charlotte Höglund, Robin Taubert, Victor Bodell

Mån 26 12.00 Lunchkonsert Bengt Eklund, piano

Sön 3 11.00 Gudstjänst med nattvard Fastan: 40 dagar att tända kärlekens låga 
Medverkande: Esther Kazen, Lina Mattebo, Björn Gäfvert

Mån 4 12.00 Lunchkonsert Schubert
Annelie Korsfeldt, sång, Veronica Reinstein, piano

Ons 6 18.30 3×11 Drop in – soppa från 18.00 
Dagens tema: Desinformation

Sön 10 11.00 Radiogudstjänst Fastan: 40 dagar att tända kärlekens låga Bön och offerdag för pastors och diakonutbildningen. 
Medverkande: Carin Dernulf, Charlotte Höglund, Immanuel Nova, Rebecka Gustafsson, Björn Gäfvert

Mån 11 12.00 Lunchkonsert Tjajkovskij: Souvenir de Florence 
Stråksextett under ledning av Bernt Lysell

Tor 14 17.00 After Work på Birger Jarl Hotell
Ska företagaren rädda oss? Daniel Sachs.
Sång, Frida Öhrn

19.00 Fastetidskonsert med Immanuel Nova
Rebecka Gustafsson m fl.

Sön 17 11.00 Gudstjänst Fastan: 40 dagar att tända kärlekens låga.
Medverkande: Hugh Doyle, Anna-Carin Stenbäck, Ungdomskören, Therése
Börjesson, Victor Bodell, Alwar Almkvisth

Sön 17 18.00 Irländsk afton med fiol och flöjt 
Musikskolans stråk- och flöjtelever

Mån 18 12.00 Lunchkonsert Immanuel 50-år 
Musik som klingat och klingar
Anders Andersson, sång, Folke Alin, piano

Internationell kulturfestival – RUM FÖR MÅNGFALD

Tis 19 13.00 Immanuel Senior 
Gäst: Sofia Camnerin om sin bok “Stå ut med andra”

Tis 19 18.00 Kulturkafé: Tillit och saknad i migrationens tid 
Katarina Barrling och Lars Trägårdh i samtal med Erik Amnå. 
Musik Anders Andersson, Björn Gäfvert. (Översättning till eng.)

Tor 21 19.00 Seminarium Kyrkan, teologin och rasismen 
Marco Helles. (Hålls på eng.) 

Fre 22 18.00 Ungdomskväll om rasism och mänskliga rättigheter
Ellen Ågren, Marco Helles (Hålls på eng. och sv.)

Lör 23 13–17 Mångfaldsfestival 
Mat,musik och berättelser från församlin- gens olika delar av världen (Hålls på eng. och sv.)

Sön 24 11.00 Gemensam gudstjänst med nattvard Fastan: 40 dagar att tända kärlekens låga 
Medverkande: Hugh Doyle, Carin Dernulf,  Immanuel Gospel, Nina Tellander. m fl. (Hålls på eng. och sv.)

Sön 24 18.00 Konsert med Immanuel Gospel & Solister
Sången om frihet (Hålls på eng. och sv.)

Mån 25 12.00 Lunchkonsert Passionsmusik
Laura Orostica, sopran, Björn Gäfvert, orgel

Tor 28 12.00 Lunchkonsert på skärtorsdagen – Orgelmusik i stilla veckan 
Björn Gäfvert.   

Tors 28 18.00 Skärtorsdagsandakt med nattvard 
Medverkande: Esther Kazen, Rebecka Gustafsson

Fre 29 11.00 Långfredagsgudstjänst
Medverkande: Esther Kazen, Rebecka Gustafsson med vokalensemble

Lör 30 12–14 Påsk i gemenskap

Sön 31 11.00 Påskdagsgudstjänst 
Medverkande: Esther Kazen, Björn Gäfvert, Margareta Gäfvert, Bernt Lysell och Lena Thyregård

Sön 7 11.00 Gudstjänst med nattvard Min väg till tro (Simon Petrus)
Medverkande: Charlotte Höglund, Immanuel Brass, Andreas Lundin, Anders Andersson, Peter Eriksson

Ons 10 17.00 After Work med Niklas Källner på Hotell Birger Jarl
Musik Isabella Lundgren

Sön 14 11.00 Gudstjänst  Min väg till tro (kvinna som gör en omvändelse)
Medverkande: Niklas Piensoho, Carin Dernulf, Björn Gäfvert, Victor Bodell

Ons 17 18.00 Kulturkafé: Att finna hoppets fäste i en avförtrollad värld 
Mikael Kurkiala , Musik Mime Brinkman, barockcello, Björn Gäfvert, cembalo

Lör 20 18.00 Kulturnatten – RUM FÖR KULTUR 
Medverkande: Församlingens körer, orkestrar och Musikskolan

Sön 21 11.00 Årsmötesgudstjänst Min väg till tro (Jakob brottas med Gud)
Medverkande: Carin Dernulf, Karin Pettersson, Björn Gäfvert

Mån 22 18.00 Stråkafton med musikskolans stråkelever

Tis 23  18.30 3×11 kvällens tema: Stress
Drop in – Soppa serveras från 18.00 

Lör 27 12–14 Lunch i Gemenskap

Sön 28  9.30 Frukost i Gemenskap

Sön 28 11.00 Gudstjänst Min väg till tro (Maria vid Jesu fötter)
Medverkande: Anna Berndes, Robin Taubert, Universitetskyrkans kör, Åsa Bosdotter